تبلیغات
ورزشی - سلطان علی جباری: برای اتحاد ملی، رحمتی و همه بازیکنان محبوب باید در تیم ملی باشند / یا پول بدهید، یا استقلال را ۵ سال بسپارید به فتح‌الله‌زاده

علی جباری اعتقاد دارد در ایران دروازه‌بانی بهتر از مهدی رحمتی وجود ندارد و به همین دلیل او باید فیکس تیم ملی باشد. جباری که از قهرمانی استقلال در لیگ برتر خوشحال است، حالا به صعود تیم ملی فکر می‌کند و می‌گوید بهتر است نفراتی مثل مهدی رحمتی به تیم ملی برگردند تا این تیم با اتحاد ملی بتواند به جام جهانی برسد. با جباری در مورد آینده استقلال و حضور این تیم در مراحل نهایی لیگ قهرمانان آسیا هم صحبت کردیم.
*تبریک می‌گوییم. استقلال برای سومین بار قهرمان لیگ برتر شد.
من هم به هواداران استقلال تبریک می‌گویم. استقلال به اهواز رفته بود تا یک برد بگیرد و قهرمان لیگ شود. درست روی هدف خود متمرکز شدند و به هدفشان هم رسیدند.
*امسال سال خوبی برای استقلال بود چراکه قهرمانی یک هفته زودتر به دست آمد و هواداران مجبور نیستند استرس هفته آخر را تحمل کنند.
امسال همه زحمت کشیدند. از کادر فنی تا مدیرعامل، بازیکنان و تک تک نفرات این تیم زحمت کشیدند تا توانستند استقلال را قهرمان کنند. من به همه آن‌ها تبریک و خسته نباشید می‌گویم.
*قهرمانی یک هفته زودتر از پایان لیگ نشان می‌دهد استقلال نسبت به سایر رقبا برتری زیادی داشته.
استقلال استحقاق این را داشت که قهرمان شود. من از شروع نیم فصل دوم گفتم که استقلال پتانسیل قهرمانی را دارد. حتی در آسیا هم پیش‌بینی کرده بودم که می‌تواند به رده‌های بالا صعود کند. من از قبل این را پیش بینی کرده بودم. استقلال یک مقدار حاشیه‌ها را پشت سر گذاشت و در نیم فصل دوم با جایگزین کردن نفرات جدید، توانست قهرمان بشود. آن‌ها لیاقت این قهرمانی را داشتند.
*تیم باید برای فصل بعد تقویت شود؟
استقلال ضعف‌هایی دارد که باید تقویت شود، مخصوصا برای آسیا. کادر فنی هم توجه به این قضیه دارد و حتما هم این کار را انجام می‌دهد تا فصل بعد عملکرد خوبی داشته باشد.
*فکر می‌کنید چند بازیکن جدید باید به تیم اضافه شوند؟
البته تصمیم گیرنده کادر فنی و مدیرعامل است. ولی به عقیده من با دو سه تا جابجایی می‌توانند تیم را آماده فصل بعد کنند. حفظ کردن این بازیکنان، خودش خیلی مهم است. اگر دو تا بازیکن هم در پست‌های مختلف جایگزین بشوند، می‌توانند نیمکت گردن کلفتی هم داشته باشند.
*البته استقلال امسال هم نیمکت خوبی داشت.
بله، نیمکت خوبی داشت. تیم بزرگ زمانی بزرگ است که نیمکت قوی داشته باشد. تیم بزرگ اگر نیمکت ضعیف داشته باشد، شکست می‌خورد. وسط فصل، مصدومیت و محرومیت هست که باعث می‌شود نیمکت به کار بیاید. تیمی که نیمکت قوی نداشته باشد با آن 11 نفر اصلی‌اش نمی‌تواند قهرمان شود.
*فکر می‌کنید در کدام پست‌ها باید بازیکن جدید بگیرند؟
در هر دو سه پست اصلی باید بازیکن جدید بگیرند تا کارساز و کمک دهنده باشد. اگر بتوانند بازیکنانی که جذب می‌کنند در حد بالا باشند که ثابت در زمین بازی کنند، یعنی تیم خود را خیلی تقویت کرده‌اند. ضمن اینکه آن یک تیم‌ها خوب هستند و همین الان هم مجموعه‌ای از بهترین بازیکنان ایران را دارند. امیدوارم استقلال به جمع 4 تیم برتر برسد و فینالیست شود.
*البته در مراحل بعدی، استقلال به تیم‌های شرق آسیا می‌خورد و شرقی‌ها معمولا تیم‌های بهتری نسبت به غرب آسیا دارند.
اگر خاطرتان باشد ما همیشه حرف اول را در خاور میانه می‌زدیم. متاسفانه کم کاری شده در سطح فوتبال ما. استقلال می‌تواند با تمرینات مداوم ضعف‌های خود را حل کند و به مصاف تیم‌های شرقی برود.
*قلعه‌نویی هم تهدید کرده که از استقلال می‌رود تا یک مربی بزرگ جانشین او شود.
ان‌شاءالله این اتفاق نیفتد. او زحمت کشیده و در شرایط سخت همراه بوده. امید دارم که ایشان فصل بعد هم در کنار استقلال باشد. چون قرارداد دارد. او قول سه ساله داده و قرارداد دو ساله هم بسته. امیدوارم باشگاه بتواند او، نفرات کادر فنی و مدیرعامل را حفظ کند.
*فعلا که بزرگ‌ترین مشکل استقلال مسائل مالی است و ظاهرا قلعه‌نویی هم به همین دلیل می‌خواهد برود.
دقیقا. بزرگترین مشکل استقلال مسائل مالی است. آن‌ها از اول فصل مشکل مالی داشتند. البته کمک‌هایی داشته‌اند اما کوچک. با همه این‌ها، بازیکنان، کادر فنی و سایر اعضای باشگاه زحمت کشیدند و دست به دست هم دادند تا تیم قهرمان شد. از مدیرعامل تا مدد، تدارکاتچی باشگاه، همه زحمت کشیده‌اند. باید توجهی به این تیم بشود. همان‌طور که به پرسپولیس کمک کردند و از نظر مالی آن‌ها را تقویت کردند، در مورد استقلال هم باید کمک کنند تا مشکلاتش حل شود.
*البته اگر قرار باشد استقلال هم مثل پرسپولیس مشکل مالی نداشته باشد، آقای فتح‌الله‌زاده باید برود تا یک نفر مثل آقای رویانیان بیاید که پول بیاورد.
مگر آقای رویانیان از کجا پول می‌آورد؟ آقای فتح‌الله‌زاده این همه هزینه کرد. زحمت کشید تیم را رساند به اینجا. قرار بود وزارت ورزش 10 میلیارد بدهد به استقلال اما فقط 3 میلیارد داده و 7 میلیارد نداده. اصلا من می‌گویم یک کاری بکنند. بگویند آقای فتح الله زاده، این تیم استقلال 5 سال دست شما، پول هم نمی‌دهیم. خودت تیم را بچرخان. به نظرم او توانایی‌اش را دارد. اگر بلد نبود نمی‌توانست امسال تیم را حفظ کند. خب به او پول نمی‌دهند، دست و بالش را هم می‌بندند. خب یا پول بدهید، یا باشگاه را بسپارید دست فتح‌الله‌زاده تا خودش آن را بچرخاند. اگر تیم را 5 ساله به فتح‌الله‌زاده بدهند مشکل حل می‌شود. هر سالی هم که ایراد پیدا کرد، او را بگذارند کنار. بگویند زیر نظر ما کار کن ولی باشگاه دست خودت باشد. بیلان کاری و برنامه بده. سه نفر از اعضای هیات مدیره را هم بگذارند خود فتح‌الله‌زاده انتخاب کند. فتح‌الله‌زاده می‌تواند افراد کاربلد را بیاورد داخل هیات مدیره تا تیم را از نظر مالی تامین کنند. خب الان فکر می‌کنید چرا شیرینی سرپرست پرسپولیس شده؟ مگر پرسپولیس خودش کم پیشکسوت داشته که او را آورده‌اند؟ مشخص است او آمده که به تیم از نظر مالی کمک کند. ولی به فتح الله زاده این اجازه را نداده‌اند.
*بحثی که اخیرا مطرح شده این است که کروش اجازه حضور مهدی رحمتی و هادی عقیلی در تیم ملی را بدهد و علی کریمی هم با اینکه خداحافظی کرده، کنار تیم ملی باشد تا یک اتحاد ملی ایجاد شود و به جام جهانی برسیم. شما موافق این موضوع هستید؟
کار خوب، خوب است. نمی‌شود از آن ایراد گرفت. ولی چرا الان؟ رحمتی دروازه‌بانی است که در ایران نظیر ندارد. چرا باید این حرکت را با او بکنند که از تیم ملی کنار گذاشته شود؟ اگر او یک مقدار روحیه‌اش حساس است و گله کرده که نباید تنبیه شود و بگوید نیا. فوتبال ما احساسی است. مسائلش فرق می‌کند با فوتبال اروپا. کروش با روحیات دیگری آشنایی دارد نه با روحیه ما. اتحاد ملی خیلی خوب است. اصلا باید وجود داشته باشد. ولی رحمتی باید بازی کند. باید فیکس تیم ملی باشد. گلر شماره یک ما است. به نظرم در این شرایط حساس، همه باید بیایند کنار تیم ملی. همه آن‌هایی که هواداران دوستشان دارند، باید بیایند. مسئله ملی است. شخصی نیست.
*راستی فکر می‌کنید اگر لقب سلطان هنوز روی شما بود و آن را به پروین نمی‌دادند، در این مراسم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا شما به جای پروین دعوت می‌شدید و نشان ستاره طلایی را می‌گرفتید؟
نه. فرقی نمی‌کند چه کسی این نشان را گرفته. من خوشحالم که زمانی که هواداران این لقب را به من دادند، از روی عشق‌شان من را سلطان صدا زدند. من هم عاشق هواداران هستم.  • بازی سیاه
  • انجمن لپ تاپ
  • ضایعات